top of page
Provincial logo.bmp

Provincial Grand Royal Arch Chapter of Glasgow


Annual Convocation and Installation
of elective Office Bearers 4th. Monday November

Half Yearly Convocation

4th. Monday May

Royal Arch Chapters

Glasgow Tolbooth & Cathedral No.67

M.H.25 Causeywayside Street    G32 8LT

Meeting.   1st. Monday Sept, Oct, Nov, Feb, March, April

MEZ Michael O’Lone   MEH Graham Meldrum   MEJ Joseph Revie

Scribe E.   Ian G. Paul     ian.g.paul@ntlworld.com

 

Shamrock & Thistle No.87

M.H. 262 Smithycroft Road    G33 2QZ

Meeting.   1st. Friday September to May (except January)

MEZ James Hutchison   MEH David Thomson   MEJ David White

Scribe E. Jim Orr  jimorr64@gmail.com

 

Partick No.113

M.H. 92 Dumbarton Road    G11 6NX

Meeting.  2nd. Wednesday Sept, Oct, Nov, Jan, Feb, April, May

MEZ Stanley MacLeod   MEH P.K.   MEJ Simon Stewart

Scribe E. David Morrison  scribe-of-partick-rac@outlook.com

 

Govan No.117

M.H. 101 Clifford Street    G51 1QP

Meeting.  4th. Thursday September to May (except December)

MEZ George McNelly   MEH Stephen Bernard   MEJ Thomas Reeves

Scribe E. David Montgomery  davj_montgomery@hotmail.com

 

Thetis No.122

M.H. 101 Clifford Street    G51 1QP

Meeting.  1st. Thursday September to June (except January)

MEZ William Aitken   MEH Stephen Montgomery   MEJ Alan Frame

Scribe E. James McGeachin  jdmcgeachin@icloud.com 

 

St. Rollox No.144

M.H. 43 Vulcan Street     G21 4BP

Meeting. 3rd. Wednesday September to May (except December)

MEZ Thomas A. Provan    MEH Steven Lannery   MEJ Stewart Ferguson

Scribe E. (Acting) Thomas A. Provan   provanthomas@gmail.com

 

The Prince’s No.189

Pollokshields Burgh Hall    G41 4LL

Meeting.  1st. Tuesday Oct, Nov, Dec, Feb, March

MEZ Ian Hislop      MEH John Waddell      MEJ John Armour

Scribe E.   Kitson Carey   kitcarey@talktalk.net

 

St. John No.257

M.H. 25 Causewayside Street G32 8LT

Meeting. 3rd. Thursday September to May (except December)

MEZ Robert Neil   MEH Kenneth Friel   MEJ David Aitken

Scribe E. David Gillies   scribe@stjohn257.co.uk

 

St. Vincent Plantation No.259

M.H. 9 Ardery Street   G11 7SX

Meeting. 4th. Tuesday September to April (except December)

MEZ William Fraser    MEH John Wilson     MEJ Adam Provan

Scribe E. Donald Neil   d.neil755@btinternet.com

 

Dennistoun Harmony of Unity No.266

M.H. 25 Causewayside Street   G32 8LT

Meeting. 2nd. Wednesday Sept, Oct, Nov, Feb, March, April

MEZ Eric J. Ramsay   MEH Matthew Thompson   MEJ James Hardy

Scribe E. James Fisher   jimmfish817@msn.com

 

Maryhill No.296

M.H. 42 Priory Road   G13 2SZ

Meeting. 3rd. Tuesday September to May

MEZ Kenneth Naismith     MEH Andrew Brodrick      MEJ David Hughson

Scribe E. Robert Sawers     rgcs_2@msn.com

 

Camphill No.311

M.H. 2 Hawthorn Road, Busby   G76 8EH

Meeting. 3rd. Tuesday Sept, Oct, Nov, Jan, Feb, March, April

MEZ Hamish Brodie   MEH Brendan Healy    MEJ James Guy

Scribe E. Alan Johnstone   alan_allin@hotmail.com

 

Clydesdale No.489

M.H. 1543 Shettleston Road   G32 9AS

Meeting. 4th. Thursday September to May (except December)

MEZ David Wheatley   MEH Edward Woods   MEJ George Murray

Scribe E. Frank Richmond   eastmuirsecy1126@gmail.com

 

 

Pollok No.519

Pollokshaws Burgh Hall   G43 1NE

Meeting. 3rd. Tuesday September to May

MEZ  Gavin Burt   MEH Gordon Fleming   MEJ Robert Shaw

Scribe E. George Morris   georgemorris2@gmail.com

 

Cadder No.812

M.H. 5 St. Mungo Street, Bishopbriggs   G64 1QT

Meeting. 1st. Wednesday September to June (except January)

MEZ Richard Anderson  MEH William Waite    MEJ William Campbell

Scribe E. Kenneth Shepherdson   kshepherdson0620@gmail.com

Cryptic Councils

Glasgow No.50

M.H. 39 Church Street, Baillieston   G69 7EU

Meeting. Last Wednesday Aug, Oct, Jan, March, May

TIM Robert McFarlane   IDM David Ross   IPCW Douglas Welsh

Recorder Jim Orr   jimorr64@gmail.com

 

St. Andrew of Glasgow No.69

M.H. 43 Vulcan Street   G21 4BP

Meeting. 4th. Tuesday Oct, Feb, April, June

TIM Michael O'Lone    IDM Alf Goldberg     IPCW Ian Paul

Recorder Stewart K.T. Greig   skt.greig@hotmail.co.uk

 

Partick No.113

M.H. 92 Dumbarton Road   G11 6NX

Meeting. 4th. Wednesday Oct, Jan, March, May

TIM Ewan Strachan         IDM Gary Smith         IPCW Richard Jackson

Recorder Graeme Cameron   graeme-cameron@outlook.com

 

Dennistoun No.266

M.H. 1543 Shettleston Road   G32 9AS

Meeting. 3rd. Monday Oct, Feb, April, June

TIM Edward Woods   IDM James Paterson     IPCW John Angell

Recorder Eric J. Ramsay   ramsay441@aol.com

Lodges of Royal Ark Mariners & Councils of Red Cross Knights

Shamrock & Thistle No.87

M.H. 262 Smithycroft Road   G33 2QZ

Meeting. 3rd. Tuesday Sept, Nov, Feb, March, May

WCN/MEC   Robert McFarlane

Recorder Ronnie Davidson   mrd55@live.co.uk 

 

Partick No.113

M.H. 92 Dumbarton Road    G11 6NX

Meeting. 4th. Wednesday Sept, Nov, Feb, April

WCN/MEC   Graeme Cameron

Recorder Stanley MacLeod   smpm117@outlook.com

 

Dennistoun No.266

M.H. 1543 Shettleston Road   G32 9AS

Meeting. 3rd. Monday Sept, Nov, Jan, March, May

WCN/MEC   David Gillies

Recorder Eric J. Ramsay   ramsay441@aol.com

 

Rutherglen No.326

M.H. 24 Queen Street, Rutherglen   G73 1JP

Meeting. 1st. Wednesday Oct, Dec, Feb, April

WCN/MEC   Graeme Cawley

Recorder Robert Cumming   recorder326@lodgeandcouncil.com

bottom of page